مرکز همکاری های بین المللی

اخذ پذیرش تحصیلی و کاری از همه کشورها

تبلیغات

خدمات مهاجرت و اعزام دانشجو خدمات مهاجرت و اعزاممرکز آیلتس آریا

اخبار سایت

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا

معمولا پرطرفدارترین کشورهای مورد تقاضا ایرانیان کشورهای انگلیسی زبان می باشد که به دو دلیل اصلی : اول اینکه زبان تحصیل و زندگی شما در این کشورها یکسان می باشد ، دوم اینکه بازار کاری در حین تحصیل و بعد از تحصیل در مقایسه با کشورهای غیر انگلیسی زبان به صورت نسبی از وضعیت بهتری برخوردار است.
کشورهای بریتانیا (انگلستان ، اسکاتلند و ایرلند) ، کانادا ، آمریکا ، استرالیا و نیوزلند به صورت میانگین اولویت اولین متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای ایرانیان می باشد. رشته های فنی و مهندسی ، رشته های مدیریت ، پزشکی و پیراپزشکی در مقایسه با سایر رشته ها بیشترین متقاضی را داشته است. این در حالی است که سایر رشته های تحصیلی نیز فرصت های تحصیلی و کاری بسیار ممتازی را در این کشورها برای متقاضیان دارد.
امتیاز و برتری این کشورها نه تنها مربوط به شرایط زندگی و تحصیل می باشد ، بلکه دانشگاه های این کشورها در میان صد دانشگاه برتر دنیا تعداد بیشتری دارند.
ا - انگلستان
تحصیل در انگلستان همیشه گزینه ای جذاب برای افرادی است که می خواهند با تحصیل در دانشگاه های برتر، مدرک تحصیلی معتبر بگیرند و با این مقدمه عالی، فرصت های ایده آل کاری در کشور انگلستان به دست آورده و در مرحله بعد اقامت دائم کشور انگلستان را بگیرند. طبیعتا افرادی که قصد ادامه تحصیل در انگلستان دارند می خواهند با بهترین و آینده دارترین رشته های تحصیلی در انگلستان آشنا شده و مناسب ترین تصمیم را برای آینده خود بگیرند. به راستی بهترین رشته ها برای تحصیلی در انگلستان کدام اند؟ اگر این سوال برای شما هم پیش آمده در ادامه مقاله با ما همراه باشید.
انگلستان کشوری پهناور و سرسبز در شبه جزیره بریتانیا که با نظام آموزشی برتر و منحصر به فرد خود در جهان شناخته می شود. انگلستان با سطح بالای آموزش و کیفیت تحصیلی عالی یک مقصد ایده آل برای ادامه تحصیل می باشد که دانشجویان بسیاری از سرتاسر دنیا رویای تحصیل در انگلستان را دارند. سالانه بیش از نیم میلیون دانشجوی بین المللی در دانشگاه های انگلستان پذیرش می گیرند که نشان می دهد این کشور از دانشجویان در سرتاسر جهان استقبال می کند و در امر جذب دانشجو بسیار فعال است. اما چرا دانشجویان به تحصیل در انگلستان علاقه مندند؟ در ادامه برای پاسخ به این سوال مزیت های تحصیل در انگلستان را بررسی خواهیم کرد.
2 - مزیت تحصیل در بهترین رشته ها برای تحصیلی در انگلستان
در انگلستان بیش از ۲۰۹ دانشگاه وجود دارد که همواره تعداد زیادی از آن ها در رنکینگ جهانی جز ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان هستند که این دانشگاه ها طیف وسیعی از رشته های تحصیلی متنوع را در اختیار دانشجویان قرار می دهند تا بر اساس علاقه خود یکی را انتخاب کنند.

3 - دانشجویان با تحصیل در انگلستان از مزایای بسیاری بهره مند می شوند که عبارتند از:
- آموزش فوق العاده با کیفیت با استفاده از امکانات بروز و تکنیک های نوین
- هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه نسبت به آمریکا و سایر کشورها
- دوره های تحصیلی کوتاه تر و متناسب تر با نیاز دانشجو
- مسافت کم با ایران و آسانتر شدن رفت و آمد
- فراهم بودن امکان کار ضمن تحصیل برای دانشجویان
- وجود دانشگاه های برتر در مقیاس جهانی و بین المللی
- ارائه مدرک با اعتبار بالا و متمایز با مدرک سایر کشورهای دنیا
4 - سال اول دانشجویان بین‌المللی (International Year 1)
IY1 دوره‌ای است برای دانشجویانی که سطح بالاتری نسبت به افرادی که در دوره فاندیشن شرکت می‌کنند دارند ولی شرایط لازم جهت تحصیل در سال اول دوره کارشناسی را ندارند. این دوره با هدف ارتقاء دانش علمی، مهارت‌های تحصیلی و توانایی‌های زبان انگلیسی برای موفقیت در سال دوم دوره کارشناسی طراحی شده است. با وجود اینکه IY1 تنها ۵ سال است که در سیستم آموزشی انگلستان گنجانده شده و موضوعات درسی محدودی را در بر می‌گیرد ولی هزاران دانشجو با شرکت در این دوره موفق به تحصیل در سال دوم دانشگاه شده‌اند. مدت زمان تحصیل در این دوره ۱۲ ماه بوده و معمولا بین ۹ تا ۱۲ موضوع درسی در آن پوشش داده می‌شود.
5 - دوره کارشناسی یا لیسانس
تحصیل در دوره کارشناسی به دانشجویان کمک می‌کند تا درک کاملی از یک موضوع بدست آورند. تحصیل تمام‌وقت در این دوره به طور معمول ۳ سال به طول می‌انجامد (در بعضی موارد ۴ سال). عناوین مختلفی برای دوره‌های تحصیلی این مقطع وجود دارد که عبارتند از: لیسانس هنر (BA)، لیسانس علوم (BSc)، لیسانس آموزش (BEd) و لیسانس مهندسی (BEng).
6 - دوره پیش از کارشناسی ارشد (Pre-Master)
دوره Pre-Master برای دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دارند طراحی شده است. دانشجویانی که به تحصیل در این دوره می‌پردازند تجربه منحصر بفردی را از یادگیری زبان انگلیسی، انجام کارهای تحقیقاتی، ارائه کنفرانس، کسب مهارت‌های مطالعه و شرکت درکلاس‌های اختیاری GMAT کسب می‌کنند. این دوره بر اساس نیاز دانشجو معمولا بین ۳ تا ۶ ماه به طول می‌انجامد و در طول سال تحصیلی ۳ یا ۴ بار امکان ثبت‌نام در آن وجود دارد. در اغلب موارد، زمانی که دانشجویان این دوره را در یک کالج ویژه سپری می‌کنند، اساتید به آن‌ها کمک می‌نمایند تا رشته و دانشگاه مناسب خود را انتخاب کرده و جهت اخذ پذیرش از آن اقدام کنند. با این حال دانشگاه‌ها پرونده دانشجویان را به صورت فرد به فرد بررسی می‌کنند و تضمینی برای اخذ پذیرش وجود ندارد.
7 - دوره کارشناسی ارشد یا فوق‌لیسانس
تحصیل در دوره کارشناسی ارشد می‌تواند گزینه مناسبی برای افرادی باشد که تمایل دارند دانش خود را درباره یک موضوع خاص افزایش دهند، پس از اتمام دوره کارشناسی به کشف سایر علایق خود بپردازند و یا آینده شغلی خود را بهبود ببخشند. تحصیل در دوره کارشناسی ارشد معمولا ۱ سال به طول می‌انجامد. عناوین مختلفی برای دوره‌های تحصیلی این مقطع وجود دارد که عبارتند از: کارشناسی ارشد هنر (MA)،کارشناسی ارشد علوم (MSc)، کارشناسی ارشد مهندسی (MEng)، کارشناسی ارشد هنرهای زیبا (MFA)، کارشناسی ارشد حقوق (LLM) و کارشناسی ارشد معماری (MArch) و …
8 - دوره پیش از دکتری (Pre-PhD)
در حال حاضر این دوره در موسسات بسیار محدودی ارائه می‌شود. دوره Pre-PhD دانشجویان بین‌المللی را برای تحصیل در دوره دکتری یا PhD آماده می‌کند. این دوره شامل کلاس‌های فشرده زبان انگلیسی و آموزش روش‌های تحقیق، مهارت‌های مطالعه، و اصول و مبانی برنامه‌ریزی PhD می‌باشد و هدف از برگزاری آن اطمینان از پیشرفت مطلوب دانشجویان در دانشگاه است. دانشجویان از طریق آموزش‌های ساختاری جهت آمادگی برای آزمون آیلتس و طیف گسترده‌ای از واحد‌های اختصاصی در زمینه تحصیلی خود، بهترین آموزش ممکن را دریافت می‌کنند. واحد اصول و مبانی برنامه‌ریزی PhD به آن‌ها کمک می‌کند که زمینه تحقیقاتی خود را گسترش دهند و این امر موجب ارائه موفق پایان‌نامه خواهد شد. این دوره با توجه به نیاز دانشجویان می‌تواند بین ۶ تا ۹ ماه باشد.
9 - دوره دکتری
دوره دکتری معمولا به عنوان آخرین مقطع تحصیلی شناخته می‌شود؛ به طور کلی این دوره پژوهش‌محور است و دانشجویان براساس علاقه و توانایی، دوره و استاد موردنظر خود را انتخاب کرده و نسبت به اخذ پذیرش اقدام می‌نمایند. در طول این دوره دانشجو به کار و تحقیقات عمیق بر روی یک موضوع تخصصی پرداخته و در نهایت پایان‌نامه خود را با محتوای ۸۰،۰۰۰ تا ۱۰۰،۰۰۰ کلمه ارائه می‌دهد که باید در آن به نتایج جدیدی دست یافته باشد. مدت زمان تحصیل در این دوره نیز معمولا ۳ یا ۴ سال می‌باشد.
10 - آشنایی با بهترین رشته های تحصیلی در انگلستان
افرادی که قصد تحصیل در انگلستان دارند همواره علاقه مند به تحصیل در بهترین رشته های تحصیلی در انگلستان هستند تا بتوانند جایگاهی مطلوب در بازار کار انگلستان به دست آورده و آینده ای درخشان برای خود رقم بزنند. در ادامه به بررسی بهترین رشته های تحصیلی در انگلستان می پردایم.
11 - تحصیل در رشته های پزشکی در انگلستان
رشته های موجود در این گروه مانند پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان همواره از رشته های تحصیلی پر طرفدار در بین دانشجویان است که این کشور با دارا بودن یکی از پیشرفته ترین نظام های سلامت دنیا همواره از پزشکان و دندانپزشکان ماهر و متخصص حمایت می کند. از طرف دیگر علاوه بر حقوق بالا و شرایط و فرصت های کاری عالی که برای فارغ التحصیلان این رشته در انگلستان وجود دارد، پزشکان از وجه اجتماعی بالایی برخوردار بوده و رشته پزشکی و دندانپزشکی از هر نظر جز یکی از بهترین رشته های تحصیلی در انگلستان است.
طول دوره های تحصیل پزشکی در انگلستان نسبت به سایر کشورها کمتر بوده که خود یک مزیت بزرگ برای افراد است که باعث می شود سریعتر وارد بازار کار بشوند. تحصیل در مقطع پزشکی در انگلستان حدود ۵ سال و تحصیل در رشته دندانپزشکی حدود ۶ سال به طول می انجامد.
برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان سالانه ۳۰ الی ۴۵ هزار پوند مورد نیاز می باشد ام به این نکته توجه داشته باشید که این رشته از پردرآمد ترین رشته های تحصیلی در انگلستان است و تمامی هزینه های شما با یک سال کار در کشور انگلستان جبران می شود.
12 - تحصیل در رشته حقوق در انگلستان
سیستم حقوقی انگلستان یکی از قوی ترین سیستم ها در نوع خود است و برای فارغ التحصیلان بازار کار رشته حقوق در انگلستان بسیار خوب است. تحصیل در این رشته بینشی ارزشمند نسبت به مسائل حقوقی و قانونی می دهد که در بسیاری از جنبه های زندگی روزانه دخیل هستند و همچنین قدرت تجزیه و تحلیل و مهارت استدلال را در فرد تقویت می کند.
فارغ التحصیلان رشته حقوق در انگلستان می توانند در حوزه های کاری مختلفی از جمله وکیل دادگستری، روزنامه نگاری، کسب و کار، جرم شناسی، بانکداری، آموزش و پژوهش، مشاور حقوقی و مدیریت و بسیاری از موقعیت های دیگر فعالیت کنند.
طول دوره کارشناسی رشته حقوق در این کشور ۳ الی ۴ سال و طول دوره کارشناسی ارشد حدود ۱ سال است که شامل دوره های کارآموزی نیز می شود. هزینه تحصیل در رشته حقوق در انگلستان بسته به نوع دانشگاه بین ۲۰ الی ۴۰ هزار پوند متغییر است.
13 - تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در انگلستان
با پیشرفتی که تکنولوژی در سال ها اخیر داشته رایانه ها و علوم کامپیوتر بیش از پیش برای دولت ها اهمیت دارد چرا که برای پیشرفت و ارتقا یک کشور در دنیای امروزی داشتن دانش در این زمینه ضروری است و کشور انگلستان با آگاهی کامل از تاثیر رشته علوم کامپیوتر بر موفقیت، در تربیت نیروی کار متخخص و کاربلد کوشا است. رشته علوم کامپیوتر از رشته های تحصیلی پردرآمد در انگلستان است که آینده خوبی در این کشور دارد. از جمله زیرشاخه های پرطرفدار علوم کامپیوتر در انگلستان می توان به مهندسی شبکه، فناوری اطلاعات، مهندسی نرم افزار، مهندسی سخت افزار اشاره کرد. هزینه تحصیل در رشته های علوم کامپیوتر در انگلستان سالانه حدود ۲۵ هزار پوند می باشد.
14 - تحصیل در رشته های مهندسی در انگلستان
رشته مهندسی در انگلستان از رشته های پرطرفدار بوده که متقاضیان خاص خود را دارد. پیشرفت روز به روزی که در صنعت انگلستان شاهد هستیم باعث افزایش تقاضا برای حرفه مهندسی در این کشور شده است و سالانه مهندسان بسیاری با شرایط ایده آلی در انگلستان استخدام می شوند. از بهترین رشته های تحصیلی مهندسی در انگلستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- مهندسی عمران
- مهندسی برق
- مهندسی مکانیک
- مهندسی پزشکی
طول دوره تحصیل مهندسی در انگلستان در مقطع کارشناسی ۳ و در مقطع کارشناسی ارشد ۱ سال است و متقاضیان تحصیل در این رشته به طور متوسط سالانه ۳۰ هزار پوند باید پرداخت کنند.
15 - تحصیل رشته مدیریت در انگلستان
انگلستان به عنوان مهد مدیریت و اقتصاد در اروپا شناخته می شود از این رو برای دانشجویان این رشته برنامه های آموزشی قوی در نظر گرفته شده است. تحصیل و کار در رشته مدیریت برای افراد مزیت های بسیاری به همراه داشته و شغل عالی و درآمدهای مطلوب برای فارغ التحصیلان خود فراهم می کند.
16 - محبوبترین و بهترین گرایش های تحصیلی رشته مدیریت در انگلستان عبارتند از:
- حسابداری و حسابرسی
- اقتصاد
- مدیریت مالی
- مدیریت کسب و کار
- مدیریت بانکداری
- مدیریت صنعتی
- مدیریت بازرگانی
تحصیل در رشته های مدیریت در انگلستان در مقطع کارشناسی ۳ سال و در مقطع کارشناسی ارشد ۱ سال به طول می انجامد و با توجه به رتبه دوم انگلستان در قویترین اقتصادهای جهان، آینده ای روشن برای دانشجویان این رشته و مدیران آینده رقم می زند. هزینه تحصیل در رشته مدیریت در این کشور حدود ۲۰ هزار پوند در سال می باشد.
زمانی که در هر یک از موقعیت های شغلی که در این مقاله ذکر شده است شروع به کار کردید می توانید تمامی هزینه هایی که صرف تحصیل در این رشته ها کرده اید در همان سال های اول به دست آورید. به طور کلی می توان گفت تحصیل در انگلستان از هر نظر گزینه ای مناسب برای آینده ی تحصیلی و کاری فرد است و با تحصیل در بهترین رشته های تحصیلی در انگلستان که در این مقاله آورده شده است می توانید مراحل رسیدن به موفقیت را سریع تر طی کنید.

اتحادیه اروپا